czwartek, 26 grudnia 2013

Test Samsung Galaxy Note 3 - ewolucja w najlepszym wydaniu

Samsung Galaxy Note 3 to kolejny już model z popularnej serii koreańskiego producenta. Pierwszy smartfon tej linii, pokazany w 2011 roku był wytykany palcami. Jedni nazywali go dziwnym, inni genialnym, wszyscy byli jednak zgodni co do tego, że był to odważny ruch Samsunga - swego rodzaju "rozpoznanie bojem". Strategia okazała się jednak skuteczna i telefony jednoznacznie kojarzone z ogromnym ekranem i piórkiem zostały przyjęte przez rynek z otwartymi ramionami. Tegoroczny model nie stanowi rewolucji, a bardziej ewolucję poprzednich modeli. Samsung zamiast zasypać nas dziesiątkami nowych funkcji, postawił na dopracowanie tych, które się już sprawdziły i poprawę elementów, które uznawano za wadę poprzednich modeli. Czy takie podejście było słuszną decyzją? Sprawdźmy.
Zmiany wprowadzone w Samsungu Galaxy Note 3 zaczynają się już w obudowie. Nadal głównym elementem serii jest duży ekran, który w najnowszym modelu ma przekątną aż 5,7 cala - jest więc wyraźnie większy od 5,55-calowego wyświetlacza Galaxy Note 2. Co ciekawe, mimo zwiększenia rozmiarów ekranu, ogólne wymiary smartfona udało się pomniejszyć o kilka milimetrów: Note 3 mierzy 151,2 x 79,2 x 8,3 mm (wys. x szer. x grub.). Zmniejszeniu w porównaniu z poprzednikiem ulegała również waga: z 180 g w modelu Note 2 do 168 g w testowanym przez nas Note 3.

Bardziej biznesowy, ale wciąż z plastiku
Tradycyjnie, Samsung Galaxy Note 3 wyglądem lekko nawiązuje do flagowego modelu z Korei – Galaxy S4, ale tym razem projektanci spróbowali nadać urządzeniu bardziej indywidualny charakter. Galaxy Note 3 otrzymał w związku z tym srebrną, wyżłobioną ramkę okalającą obudowę, która nie tylko sprawia, że telefon prezentuje się solidniej, ale również zapewnia pewniejszy uchwyt. Drugą, jeszcze bardziej rzucającą się w oczy zmianą jest tył obudowy, który teraz przypomina skórę. Nie zapomniano nawet o wzorku biegnącym wokół tylnej klapki, wyglądającym jak szew. Zmiany w wyglądzie smartfona w stosunku do poprzedników ewidentnie pokazują, że ktoś w Samsungu zauważył odbiorcę serii Note – bardziej majętnego, dorosłego, zapewne często biznesmena lub menedżera, który od smartfonu oczekuje czegoś więcej niż tylko płynnie działających mobilnych gier i ładnej aplikacji pogodowej. Próba nadania telefonowi poważniejszego i indywidualnego charakteru z pewnością jest krokiem w dobrym kierunku, ale plastik nadal pozostanie plastikiem. To oczywiście kwestia gustu, ale w moim odczuciu, jeśli Samsung chciał nadać swojemu urządzeniu solidniejszego, biznesowego sznytu, powinien sięgnąć po prawdziwą skórę i aluminium, a nie ich plastikowe imitacje.
Jeśli chodzi o ergonomię Samsunga Galaxy Note 3, wszyscy posiadacze innych modeli tego producenta, poczują się jak w domu. Na bokach umieszczono przycisk Power (na prawej krawędzi), który służy również do wygaszania ekranu smartfona oraz przycisk do sterowania głośnością (na lewej krawędzi). Pod ekranem znajdziemy coraz rzadziej stosowany przez innych producentów fizyczny przycisk Home, a po jego obu stronach dotykowe: Wstecz oraz kontekstowy przycisk Menu, które podświetlane są tylko, gdy ich dotkniemy. Na górnej krawędzi znalazło się gniazdo słuchawkowe, mikrofon oraz moduł podczerwieni. Dół telefonu to z kolei drugi mikrofon, głośnik, złącze micro USB 3.0, o którym za chwilę oraz chowany rysik S-Pen. W tym miejscu muszę zaznaczyć, że rysik stosunkowo ciężko się wyjmuje i często zdarzało mi się niechcący wcisnąć przy tym jeden z dotykowych przycisków pod ekranem. W przedniej części obudowy, oprócz wyświetlacza umieszczono również czujnik zbliżeniowy oraz oświetlenia, który pozwala m.in. dostosować jasność ekranu do warunków otoczenia. Oprócz tego znajduje się tu przedni aparat do wideorozmów. Główny obiektyw o rozdzielczości 13 Mpx umieszczono oczywiście z tyłu obudowy. Tylna klapka jest zdejmowalna, a pod nią znajdziemy akumulator (który możemy wyjąć i wymienić w razie potrzeby) oraz gniazdo na kartę pamięci microSD oraz kartę microSIM.
Świetny wyświetlacz Super AMOLED
Ekran Samsunga Galaxy Note 3 jest tak dobry, że zasługuje na osobny akapit. Producent od dawna stawia w swoich urządzeniach mobilnych na wyświetlacze Super AMOLED, nie inaczej jest w przypadku testowanego telefonu. 5,7-calowy ekran oferuje rozdzielczość 1920x1080 pikseli, co przekłada się na 386 ppi. To większa gęstość pikseli niż w wychwalanych wyświetlaczach Retina, które znajdziemy w iPhone’ach. Jeśli tylko nie przeszkadzają wam żywe, jaskrawe barwy, charakterystyczne dla ekranów AMOLED, będziecie zachwyceni wyświetlaczem Note’a 3. Kąty widzenia są tutaj rewelacyjne, a czerń prawdziwie głęboka. Nawet w słońcu ekran pozostaje czytelny. Wyświetlacz to jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona, a ten zastosowany w Galaxy Note 3 należy do światowej czołówki - praca na nim to czysta przyjemność.


Wysoka wydajność dzięki najlepszym podzespołom
Samsung Galaxy Note 3 to jeden z najbardziej wydajnych smartfonów na rynku. Za ten stan rzeczy odpowiada przede wszystkim mocny procesor Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 - jego cztery rdzenie taktowane są z częstotliwością 2,27 GHz każdy. Jednostka centralna jest do tego wspierana przez naprawdę mocny układ graficzny Adreno 330 oraz 3 GB pamięci RAM. Ten zestaw powoduje, że nie miałem żadnego problemu z odtwarzaniem multimediów - nawet filmów 4K, płynnie działały najnowsze, wymagające gry mobilne, a sam telefon mógł zaoferować prawdziwą wielozadaniowość. Obsługa kilku otwartych okien z różnymi aplikacjami, między którym na bieżąco się przełączamy to dla Note’a 3 żaden problem.

 Podobnie, jak smartfony konkurencji, Galaxy Note 3 możemy kupić w wersji z 32 GB lub 64 GB wbudowanej pamięci. Trzeba jednak pamiętać, że część tej przestrzeni zajmuje system operacyjny - w przypadku wersji 32 GB, do naszej dyspozycji pozostanie nieco ponad 26 GB. Bez względu na wersję, możemy natomiast włożyć do telefonu dodatkową kartę pamięci microSD o pojemności do 64 GB.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz